Aktualności
Konferencja prasowa podkomisji smoleńskiej
15.10.2016
Zdecydowałem o odtajnieniu i udostępnieniu opinii publicznej materiałów dotyczących katastrofy smoleńskiej - poinformował minister Antoni Macierewicz podczas konferencji podkomisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej.

W czwartek, 15 września br.,  w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych w Warszawie (ul. Puławska 4A) odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli podkomisji do spraw zbadania katastrofy smoleńskiej. W spotkaniu uczestniczyły także rodziny ofiar katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r.

Jako minister obrony narodowej postanowiłem przekazać całą dokumentację, jaka znajduje się w dostępnych archiwach ministerstwa – łącznie z dokumentacją Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która zajmowała się poprzednio tym wydarzeniem – nowo powołanej komisji – mówił minister.

Minister zdecydował, że dane,  (...) które są niezbędne dla przedstawienia opinii publicznej obiektywnego przebiegu wydarzeń, decyzji podejmowanych przez poprzedników, które mogły wpłynąć na przebieg tych wydarzeń – będą odtajnione i udostępnione.

Szef MON podkreślił, że celem prac komisji jest wyłącznie zidentyfikowanie przyczyn i przebiegu wydarzeń,  bez wskazywania winnych.

Minister Antoni Macierewicz wyjaśniał podczas konferencji prasowej, że powody jej powołania wynikały z  (...) niesolidności działań, podejmowanych przez komisję powołaną przez Federację Rosyjską, jak i przez trzy kolejne komisje i zespoły powołane przez polskie władze, którymi kierował premier Donald Tusk, w tym komisję Jerzego Millera.

Materiał dowodowy wskazujący na to, że były to działania niesolidne, został ujawniony przez bardzo wielu badaczy i analityków, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, w ciągu ubiegłych sześciu lat wielokrotnie, ale bezsporne dowody fałszowania, manipulowania, a przede wszystkim omijania, ukrywania prawdy na temat rzeczywistego przebiegu wydarzeń znajdowały się głównie w archiwach Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, kierowanej przez pana ministra Jerzego Millera – powiedział szef MON.

Naszym zadaniem jest wyjaśnienie przyczyn katastrofy,  (…) tak żebyśmy wiedzieli,  co się stało, tak żeby nic takiego nie mogło stać się w przyszłości – powiedział  przewodniczący podkomisji dr Wacław Berczyński. – Nie przyjmujemy żadnych wstępnych hipotez ani żadnych założeń, nie wiemy, co się stało. Po to nas powołano, żebyśmy wyjaśnili, co się stało, bez żadnych wstępnych założeń – podkreślił.

Przewodniczący podkomisji przekazał, że w jej ramach powołano cztery zespoły robocze: konstrukcyjny, lotniczy, medyczny i prawny oraz ich koordynatorów.