Aktualności
Komunikat dot. artykułu w dzienniku
22.06.2017
W związku z artykułem, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu dziennika „Fakt” pt.: „Dziwne eksperymenty specjalistów ministra Macierewicza” Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego informuje, co następuje:

„Fakt” podał w swoim artykule nieprawdziwe informacje na temat ilości, rodzaju, celu i przedmiotu prowadzonych badań.

Celem przedstawionych badań było zaprezentowanie efektów wybuchowości paliwa lotniczego Jet-A1, co ma bezpośredni związek z analizami dotyczącymi miejsc pożarów na wrakowisku, śladów powstałych na szczątkach samolotu oraz obrażeniami termicznymi ciał ofiar.  Łącznie przeprowadzono ponad 50 różnorodnych testów oraz szereg badań laboratoryjnych eksperymentalnych, w tym 4 (cztery) testy z wykorzystaniem 2 (dwóch) obiektów w skali 1:1 imitujących przestrzeń pasażerską centropłata statku powietrznego Tu-154 wykonanego na podstawie danych konstrukcyjnych i z materiałów konstrukcyjnych lotniczych stosowanych do budowy samolotów. 

Przedstawiciele Podkomisji zaprezentowali też wyniki prac obejmujące materiał dotyczący obrażeń termicznych u ofiar katastrofy w Smoleńsku, mapę lokalizacji ciał, jak również wyniki eksperymentów pirotechnicznych. Ze względu na szacunek do rodzin i bliskich ofiar tej tragedii, zdjęcia nie mogły być upublicznione.